wtorek, 16 września 2014

14.09 – Koszęcin i jego mieszkańcy – historie prawdziwe i legendy.



Drugi dzień Europejskich Dni Dziedzictwa w Koszęcinie poświęcony był dawnym mieszkańcom miejscowości oraz postaciom folkloru słownego i pisanego – czyli legendarnym lub na poły legendarnym. 

W tym dniu mieszkańcy spotkali się w Galerii Zamkowa 2 przy wspólnym tworzenia wystawy „Koszęcin dawniej i dziś – mapa pamięci miejsc i ludzi”.
Wystawa skomponowana była z dawnych zdjęć miejscowości pochodzących od mieszkańców, ze zbiorów cyfrowych bibliotek i z wydawnictw o naszej miejscowości, oraz z map,  starych pocztówek i współczesnych fotografii.  


























Współczesne zdjęcia to wynik akcji fotograficznej „pstryk-pstryk - pstrykamy czerwone”, która odbyła się w lipcu i sierpniu w Koszęcinie, a której celem było udokumentowanie zachowanych tradycyjnych domów i zabudowań z czerwonej cegły. Architektura z czerwonej cegły to dziedzictwo naszej miejscowości. Te budynki, tak licznie zachowane, te mniejsze i te okazałe, składają się na jej niepowtarzalny charakter – charakter wsi książęcej, centrum administracyjnego dóbr z końca XIX wieku. 

 



W akcji wzięli udział fotografujący mieszkańcy okolicy  - rodzina państwa Leś ze Strzebinia (Beata i Darek z synem Markiem), Marcel Huniak z Tarnowskich Gór z ojcem, oraz członkowie grupy "Fotoamatorzy z okolic Lublińca": Elżbieta Danielczok, Sylwia Mietelska, Maria Bechcicka - Prauzner, Katarzyna i Ewa Ledwoń, Mirek Kotas, Daniel Brol. Piękny filmik o Koszęcinie, który nakręcił podczas tej sesji Dawid Mikuda otworzył całe wydarzenie. 

Fotografie „czerwonych” uzupełniły zdjęcia lotnicze autorstwa Patryka Widawki (www.pasja-lotnictwo.blogspot.com) oraz Kacpra Dondziaka (wykonane w ramach projektu "Regionalny System e-Informacji Kulturalnej" i prezentowane na stronie www.kultura.slask.pl)



Do zgromadzonych fotografii mieszkańcy dodawali swoje wspomnienia. To było wyjątkowe spotkanie. Odwiedziło wystawę  ok. 40 dawnych i obecnych mieszkańców Koszęcina, często obecnie przyjeżdżających tu jedynie na wakacyjne odwiedziny. Wspominali oni miejsca gdzie mieszkali w dzieciństwie, gdzie mieszkali ich rodzice. Na wystawie spotykali się dawno nie widziani sąsiedzi czy koledzy z klasy. Odwiedzający dzielili się informacjami kto posiada stare zdjęcia, kto może pamiętać historie poszczególnych miejsc, które mogą uzupełnić  nasza wspólną wiedzą o Koszęcinie, przywieźli ze sobą zdjęcia i całe albumy. Zebraliśmy w ten sposób wiele interesujących wspomnień i informacji.
Dla osób spoza Koszęcina wystawa była swoistym kompendium widoków naszej wsi, zachęcającym do wyruszenia w teren i zagłębiania się w wiejskie uliczki.  

Druga cześć dnia poświęcona była koszęcińskim postaciom legendarnym. Na tą okoliczność opowieść o dobrym księciu, opowiadaną przez swoją babkę, spisał pan Adam Smyk, a pan Darek Dulski i pan Franciszek Janeczek wspominali gdzie w Koszęcinie straszy.

Wystawa została zorganizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Stypendium Ministra Kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.