WYDARZENIA

spotkania, warsztaty, pokazy, wystawy, koncerty...



Świętowanie wydarzeń rozpoczęliśmy  wspólnym kolędowaniem.

Kolejna okazja do wspólnego powetowania zupełnie bez zobowiązań to  8 marca DZIEŃ KOBIET w ramach ogólnopolskiej akcji BABA GLOBALNA.
Rozpocznie je spontaniczne spotkanie Koszęcińskich Bab z Jajami (więcej informacji wkrótce).

Kolejne dni „kalendarza imprez”, które mogą być dobrym pretekstem do spotkań mieszkańców

26.06 - ŚWIĘTO PATRONÓW NASZEJ MIEJSCOWOŚCI.  Nie mamy naszego święta. Nie potrafiłam znaleźć informacji czy i jak kiedykolwiek było obchodzone święto wszystkich mieszkańców Koszęcina. Czy potrafimy je wykorzystać?  To jest moim zdaniem najlepsza okazja, żeby wieś promowała się jako miejsce, i żeby pokazywali się jej mieszkańcy, żeby wspólnie się bawili – ŚWIĘTOWALI.
Pomysły na takie święto mile widziane.

DOŻYNKI – były świętem mieszkańców, kiedy duża ich część związana była z pracą na roli. Ostatnio jednak wiele się zmieniło. Czy tegoroczne dożynki odbędą się, kiedy i dlaczego dowiemy się być może z którejś wiosennej rady gminy. Co proponuję? Niewyszukanie - tańcowanie i śpiewanie oraz cały zestaw zabaw i konkurencji związanych z dożynkowymi tradycjami, pokazy ginących zawodów, warsztaty. A na razie czekam na wyniki obiecanego przez wójta i radnych spotkanie z sołtysami w tej sprawie.

07.09 - CZYTANIE SIENKIEWICZA – po raz trzeci odbędzie się narodowe czytanie pod patronatem Prezydenta RP.  Odbywają się czytania w teatrach, na skwerkach, w kawiarniach. Ale czy czytać trzeba statycznie? Nie, dlatego na tą okazję przygotowujemy bardzo dynamiczne czytanie Sienkiewicza w Koszęcinie. Wszystkich chętnych, żeby opracować lub poprowadzić grę terenową, która odbywać się będzie według scenariusza opartego na popularnych utworach Henryka Sienkiewicza proszę już o kontakt.  

13-14.09, 20-21.09 - XXII EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWAto dwa weekendy podczas których  właściciele umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne oraz przygotowują program dla szerokiej publiczności, w tym dla dzieci i młodzieży
Temat tegorocznych EDD to "Dziedzictwo - źródłem tożsamości". 
W ramach tak ujętego tematu możemy pokazać efekty wszystkich tych działań, które są zaplanowane w projekcie "Koszęcin i jego mieszkańcy"  - pokazać zrobione przez nas filmy, przeprowadzić gry terenowe, przygotować wystawy koszęcińskich twórców, opowiadać o Koszęcinie i jego Mieszkańcach  itd.
Wszystkich, którzy chcę się włączyć do przygotowania tych wydarzeń proszę o kontakt.
EDD są bardzo szeroko reklamowane w całej Polsce, warto się przez to wydarzenie promować. 

15.10 - 130 LAT KOLEI W KOSZĘCINIE. Czuję od lat ogromny sentyment do kolei, który do niedawna uważałam za najlepszy środek transportu. Mój pradziadek był kolejarzem w Nowym Sączu, mój dziadek lekarzem Izby Kolejarskiej w Tarnowskich Górach. Patronką kolejarzy jest święta Katarzyna. Ja przez cztery lata współpracowałam ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce przygotowując i prowadząc tam edukacyjne zajęcia warsztatowe dla dzieci, oczywiście związane z koleją. Bliska jest mi historia i współczesna kondycja kolei.
W tym roku minie 130 lat od uruchomiania linii kolejowej wiodącej przez Koszęcin. Warto uczcić tą datę, szczególnie, że od momentu jej powstania wielu Koszęcinian żyło z pracy w kolejnictwie.
Kilka lat temu odbył się w domu kultury wykład o historii kolei, poszukuję informacji kto był jej autorem.
Czy są w Koszęcinie pasjonaci kolejnictwa? Na pewno są modelarze. To okazja żeby pokazać Wasze zbiory i opracowania. Wystawy niestety nie urządzimy w dworcowej poczekalni (a może jednak?), chociaż było by to najlepsze miejsce. Ale jeśli poszukamy już teraz to z pewnością znajdziemy na nią odpowiednie miejsce.  
Wszystkich, których interesuje ten temat proszę o kontakt.

25/29.11 - KATARZYNKI – ANDRZEJKI to kolejna okazja do wspólnej zabawy - śpiewania, tańczenia i wróżenia, pokazania tego co zbierzemy tanecznie i śpiewaczo.  I na pierwsze końcowe podsumowania.

Wystawy
Z obiektów zabytkowych pokazać (i zobaczyć) chciałabym przede wszystkim koszęcińskie makatki i zazdrostki.
Oraz pełny przegląd zdjęć koszęcińskich obiektów architektonicznych zbudowanych przed 1935 rokiem. 
Chciałabym też zobaczyć twórczość naszych lokalnych artystów, rękodzielników i rzemieślników.

Pokazy
rękodzieła i rzemiosła podczas różnych wydarzeń

Koncerty
A jak są chętni, żeby urządzać w Koszęcinie koncerty to chętnie wezmę w nich udział ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.