poniedziałek, 9 czerwca 2014

EDD - wprowadzenie


Koszęcin to niespełna 5 tysięczna wioska, której rejestrowana historia sięga XIII wieku. Miejscowość miała w swojej historii kilka okresów świetności i rozkwitu. Kształt współczesny zawdzięcza okresowi , kiedy należała do ostatnich właścicieli - rodu Hohenlohe - Ingelfingen i była wioską książęcą – centrum administracyjnym dóbr książęcych – z pałacem, zarządem dóbr, dużym folwarkiem, z urzędem pocztowym, dworcem kolejowym, domami urzędników, karczmami. To właśnie taką wioskę można jeszcze oglądać do dzisiaj i do takiej wioski zapraszamy.

W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy Państwu pokazać zabytki wpisane do rejestru zabytków i będące chlubą mieszkańców i ich zarządców (pałac – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk”, siedziba Nadleśnictwa Koszęcin, kościoły) ale także cenne zabudowania, które świadczą o świetności naszej miejscowości: zabudowania folwarczne, młyn, domy sklepikarzy i rzemieślników.

Koszęcin przyciągał i wychował wielu interesujących ludzi. Będziemy się z Państwem dzielić wspomnieniami i opowieściami o naszych przodkach i ich losach, o tym dlaczego i w czym są dla nas inspirujący.

Zapraszamy też na warsztaty i spotkania z naszą kulturą.

Program i informacje o dodatkowych wydarzeniach lub zmianach w programie będziemy informować na blogu i profilu fb Koszęcin i jego Mieszkańcy w zakładkach Europejskie Dni Dziedzictwa. 

 Organizatorami wydarzeń są: 
Katarzyna Mańko - animator kultury (w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) (pomysłodawca i koordynator)
Gmina Koszęcin i Dom Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie 
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin 
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny
Mieszkańcy Koszęcina

Stowarzyszenie Serfenta, Cieszyn
proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie
proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.